Bleja Forum

Dobrodošli na Bleja Forum. Ako se niste registrovali registrujte se, a ako jeste ulogujte se i uživajte.

Join the forum, it's quick and easy

Bleja Forum

Dobrodošli na Bleja Forum. Ako se niste registrovali registrujte se, a ako jeste ulogujte se i uživajte.

Bleja Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 posters

    Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru

    avatar
    darije
    Član
    Član


    Broj poruka : 5
    Poeni : 4513
    Datum upisa : 2012-01-21

    Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru Empty Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru

    Komentar  darije Wed Feb 01 2012, 10:31

    Ljubitelji sira će, možda, naći ovu vest posebno interesantnom.

    Kamaber (Camambert) je specifičan sir (ne samo po ukusu), jer se proizvodi sa „sopstvenim pakovanjem“. Spoljni pokrov (obično mlečno bele boje) ima dvojaku ulogu: dodaje posebnu aromu samom siru i štiti unutrašnjost sira sve dok ne bude bio spreman za konzumaciju. Zaštitna uloga je slična plastičnim folijama koje se koriste za zaštitu neke druge vrste hrane.

    To je sve u redu, ali određenoj grupici švajcarskih istraživača to nije bilo dovoljno, tačnije otišli su korak dalje. Inspirisani pomenutim sirom i njegovom specifičnom korom odlučili su da naprave veštačku koru. Njihov rad u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences objašnjava sve pojedinosti, ali u suštini, istraživači su napravili svojevrsni bio-sendvič od gljiva koje se mogu naći na siru. Oni su od njih napravili materijal koji jede sav organski materijal koji dođe u kontakt sa njim!



    Više na:
    www.nauka.rs
    Miodrag Irić
    Miodrag Irić
    Administrator
    Administrator


    Virgo Broj poruka : 382
    Poeni : 5078
    Datum upisa : 2012-01-12
    Godina : 26
    Lokacija : Odžaci

    Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru Empty Re: Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru

    Komentar  Miodrag Irić Sat Feb 04 2012, 21:18

    Veoma zanimljivo,kad bi stavio koru od banane na tu vestacku koru sira,kora sira bi POJELA bananu,veoma smesno Laughing Laughing Laughing
    Dark Ninja
    Dark Ninja
    Član
    Član


    Capricorn Broj poruka : 6
    Poeni : 4493
    Datum upisa : 2012-02-04
    Godina : 29
    Lokacija : Beograd

    Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru Empty Re: Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru

    Komentar  Dark Ninja Sat Feb 04 2012, 22:24

    Ja bih pojeo taj sir,ali mi je to malo cudno,da li ste sigurni da je informacija tacna? Very Happy Very Happy Very Happy

    Sponsored content


    Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru Empty Re: Materijal koji sam sebe čisti nastao zahvaljući siru

    Komentar  Sponsored content


      Danas je Thu May 16 2024, 18:17